Literarna agencija
Zastupamo autore diljem cijelog svijeta
Ove godine smo sudjelovali u organizaciji hrvatskog štanda na sajmu knjiga u Frankfurtu.
→ pročitaj više
Pozivamo vas da posjetite Sandorfov izlagački prostor na Interliberu, štand 4d, paviljon 6.
Sve knjige uz znatan popust!
→ pročitaj više
Raspored događanja Sandorfove biblioteke Avantura za vrijeme Interlibera.
→ pročitaj više
Petak, 24. travnja 2014., 19 sati, Arheološki muzej, Zrinjevac 19
→ pročitaj više
Povodom Dana državnosti Republike Hrvatske te obilježavanja Godine književnosti u Rusiji, Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Moskvi i Državna biblioteka inozemne literature u zajednički su organizirali izložbu pod nazivom Suvremena hrvatska knjiga.
→ pročitaj više
Ova knjiga nudi 22 članka vodećih europskih i domaćih istraživača-rusista i slavista, pisanih krajem 1980-ih i na početku 1990-ih godina za dosad nikada objavljeni jubilarni svezak Pojmovnika ruske avangarde. Slojevima prašine tranzicije prekriven rukopis preživio je rat na našim prostorima, nadživio i neke u knjizi zastupljene autore te nakon tri desetljeća ostvario pravo na svoju „svijetlu budućnost“.
→ pročitaj više
Doktorski rad Formalna osnova moderne arhitekture donosi ključan uvid u formiranje Eisenmanove teoretske misli, temeljene na tradiciji europske formalističke estetike čiji korijeni dopiru do Kanta, što opisuje Pier Vittorio Aureli u predgovoru ovog izdanja.
→ pročitaj više
Putopis Iza Mjesečevih planina, četvrta je knjiga Hrvoja Ivančića, koji je kao reporter i globtroter izbrusio svoje pero tijekom desetogodišnjeg lutanja Afrikom i Bliskim istokom, pa je pred nama njegovo najbolje i najzrelije djelo.
→ pročitaj više
Usred Drugog svjetskog rata u Italiji mladog su talijanskog kemičara židovskog porijekla Prima Levija uhitili talijanski fašisti i predali ga Nijemcima, koji su ga odveli u nacistički logor smrti Auschwitz – on ga je nazivao Lager, što je njemačka riječ za koncentracijski logor – ondje je preživio dijelom zahvaljujući pukoj sreći, a dijelom zbog toga što je kao kemičar bio poslan da radi u tvornici umjetne gume u robovskim uvjetima.
→ pročitaj više
Pred vama je izuzetna dječja slikovnica za odrasle ili odrasla slikovnica za djecu. Lana Juranić je ovom knjigom na najbolji način obilježila traume proizašle iz našeg autentičnog doživljaja razornih potresa i globalnog straha uzrokovanog pandemijom, no ona svojim nježnim crtežom pokazuje još nešto: da i iz ovog stanja postoji izlaz.
→ pročitaj više
From the frontlines of tragic ethnic conflicts to capturing the hilariously absurd realities of globalism, Perišic unapologetically renders failure and loss, so often finding aching beauty in both, by pulling readers into the stray thoughts and moments upon which all of our lives are built, whether we realize it or not.
→ pročitaj više
In the early 1990s, as Yugoslavia begins to crumble, so too does a woman, known only as Mother. Ostracized by her Croatian neighbors because of her Serbian background, the bright cheer Mother brought to her role as a wife and mother is darkened by the onset of mental illness that devours an entire family.
→ pročitaj više
Roman Manastir govori o jedinstvenom manastiru, u kojem su nekoć asketski živjeli monasi, no koji je sovjetska vlast pretvorila u logor. Ta robijaška zona ne samo da je odvojena od ostatka svijeta bodljikavom žicom, nego i Bijelim morem, ledenom pustoši, močvarom i neprohodnom tajgom…
→ pročitaj više
Roman Prekrasan dan da budeš sam nudi nam uvid u život mlade žene, Chizu, koja se nakon srednje škole želi što prije zaposliti i osamostaliti. Autorica kroz njezin lik opisuje tendenciju u suvremenom japanskom društvu u kojemu mladi, tzv. freeters, više ne vide smisao života u tome da imaju stalno radno mjesto gdje će provoditi dan za danom od jutra do večeri, već kreću u potragu za povremenim poslovima koji će im, nadaju se, ostaviti više slobodnog vremena.
→ pročitaj više
Knjigama Borisa Postnikova Postjugoslavenska književnost i Saše Ćirića Ne uzimaj me u usta Sandorf je već uspostavio seriju objavljenih zbirki književnih kritika. Knjiga Vladimira Arsenića Arbitri i modeli nastavak je te serije, za razdoblje koje ne pokrivaju prethodne dvije knjige.
→ pročitaj više
Pisan suverenim, rafiniranim, bravuroznim stilom, ovaj roman Cécile Guilbert pruža nam ciničan, nesentimentalan, hladno realističan uvid u visoko pariško društvo, ali i sliku suvremene Francuske, države razdirane brojnim društvenim problemima. Unatoč tome, zaključak je – možda također ironičan? – da “treba ponovo početi vjerovati”, i u Francuze, i u snove.
→ pročitaj više
“The President Shop is a marvelous, timeless book that sweeps between the personal and the panoramic as it asks, Does every family, or country, contain an axis, around which the rest of it spins? Can you hear the voice of a stone? How clearly can anyone see the past or future? For which tyrannies have we been unwittingly waving flags?”
→ pročitaj više
Tri priče koje se odvijaju u različitom prostoru i vremenu povezuje motiv rijeke, riječnog toka – prikladna metafora za tok života, njegovu nepredvidivost, jednosmjernost, ljepotu i strahotnost.
→ pročitaj više
Glasgow je priča o unutarnjem putovanju u kojoj se međusobno privlače poezija i filozofija. Gogosov je jezik istovremeno lirski i kontemplativan, s elementima dramskog te višedimenzionalan. To je lingvistički mozaik, koji rastače ono što opisuje.
→ pročitaj više
Četiri prirodna elementa (Zemlja, Vatra, Voda, Zrak) i četiri zemlje (Iran, Brazil, Grčka, Japan) oslikavaju se u (auto)refleksivnim stihovima u zbirci poezije Četiri elementa šibenske putopjesnikinje Maje Klarić.
→ pročitaj više
U sjeni Pijetlovog brda nije samo roman o značajnom razdoblju latvijske nacije. To je i priča o ljudskoj nemoći, paralizirajućem strahu od vlastitog ‘ja’, o kukavičluku, proisteklom iz osjećaja grijeha i krivnje, koji baca čovjeka na koljena, razara ga, tjera na traženje puta prema spasenju, zavarava ga i oduzima mu najvažnije – ljudskost.
→ pročitaj više
U Vidakovom svijetu električnog magičnog realizma, jedna lokalna pripovijest i njezin historijski resantiman poprimaju čudnovata obilježja, a njezin se glavni junak, u specifičnoj deklinaciji života, opire najraznovrsnijim diktatima...
→ pročitaj više
Odana klasičnoj poetici malog žanra, autorica u svojim kratkim pričama uspijeva suptilno nijansirati jezik, tkati gusta platna besprijekornog stila. Ogoljeni realizam čovjekovog postojanja u njezinim djelima snažno djeluje na čitateljevu maštu, a poneki elementi mistike i fantastike održavaju ravnotežu između vidljivog svijeta i magičnog realizma – nečeg što je nevidljivo, neobjašnjivo, neshvatljivo.
→ pročitaj više
Treći roman Nade Gašić, Devet života gospođe Adele (Proljeće u Zagrebu 2020.) sastoji se od deset poglavlja koja funkcioniraju kao zasebne priče ili epizode jedne serije, jedne bajke o dva zla i jednog staklenog jajeta.
→ pročitaj više
Jim Morrison je bio čovjek koji nije htio ni mogao pristajati na kompromise, čovjek koji ih je odbijao, bilo u vezi sa samim sobom ili sa svojom umjetnošću. A u tome leži njegova nevinost i čistoća – njegov istodobni blagoslov i prokletstvo. Ići do kraja ili umrijeti pokušavajući. Sve ili ništa. Ekstatični rizik. Nije htio stvarati konfekcijsku robu ni spuštati cijenu onoga što je pisao, nije mogao glumiti očajanje ni simulirati ekstazu.
→ pročitaj više
Autor ovog britkog uvida u socijalnu i ekonomsku strukturu Rimske Republike Edward J. Watts spretno ukazuje na slabosti republikanskog ustroja kao i na uzroke njegova konačnog raspada, nakon čega je na svjetsku scenu stupila diktatura (Cezar) i, konačno, divinizacijska despocija (August).
→ pročitaj više
Autori ovog originalnog grafičkog romana donose autentičnu priču o bandama, drogi i razuzdanim danima irskog kriminala.
→ pročitaj više
Knjiga Dobro ugođena politika – Sjećanja Stjepana Radića mlađeg, autora Marijana Lipovca i Jane Radić, donosi sjećanja Stjepana Radića (1928.-2010.), pijanista, glazbenog pedagoga i političara, unuka i imenjaka osnivača HSS-a i prvog demokratski izabranog vođe hrvatskog naroda.
→ pročitaj više
Holokaust Charlesa Reznikoffa jedna je od najpotresnijih pjesničkih knjiga ikada napisanih. Njezin autor nastupa sasvim iz prikrajka – kao dramaturg, montažer, sastavljač rukopisa u koji on sam jedva da intervenira, svoju ulogu svodeći na onu medija: onoga koji pomaže posredovati svjedočanstva.
→ pročitaj više
U svom debitantskom romanu, za koji je 2018. dobio Prix Goncourt, Mahir Guven piše o dvojici braće, podrijetlom iz Sirije, o mladićima odraslima u pariškom predgrađu i njihovom ocu, o svijetu imigranata prve i druge generacije koji se nastoje integrirati u francusko društvo...
→ pročitaj više
"Na putu prema plaži, još pedesetak metara dalje, bio je i napušteni kamion i jedan brodić na prikolici zarastao u kupinu. Tamo pod cestom bila je napuštena tvornica ribljih konzervi: duguljaste sive zgrade s puno razbijenih stakala, sivi valoviti krovovi, kula trafostanice. Bilo je to ograđeno, zaraslo. Možda su mačke tamo imale skloništa, možda su tamo spavale zimi. Sve je to bilo blizu. Toliko napuštenih stvari. Ljudi su sve to zaobilazili hodajući cestom prema plaži i kampu. Ni on prije nije mislio o tome, prolazio je tuda kao da nije bilo ničega. Ali sad je taj prostor oživio."
→ pročitaj više
Samostalna izložba akademskog kipara i jednog od međunarodno najpoznatijih hrvatskih ilustratora Svjetlana Junakovića, u Muzeju za umjetnost i obrt donosi prikaz radova nastalih poglavito kroz recentno razdoblje od 2016. do 2019. godine te predstavlja serije zidnih skulptura, monumentalne slobodnostojeće skulpture, statuete, crteže većih formata, uspostavljajući relaciju između likovnog izražavanja autora u trodimenzionalnim i dvodimenzionalnim medijima.
→ pročitaj više
Nova zbirka priča Staše Aras okupljenih u knjizi 12 pred zidom počiva na atmosferičnosti, najvećim dijelom na mediteranskom dekoru i autentičnosti likova koji su „uhvaćeni“ u mrežu okolnosti i suočavaju se s činjenicama onoga što ih je zadesilo u životu, ali u priče je upisano i ono što su oni za sebe htjeli.
→ pročitaj više
Fenomen krajnje mističkog i asketskog dualističkog pokreta koji se u raznim dijelovima Europe razvio u moćnu društvenu i historijsku silu te postao prijetnja duhovnoj premoći Crkve uvijek je bio mnogo više od obične religijske zagonetke.
→ pročitaj više
Jónas Ebeneser ima četrdeset i devet godina, vodi firmu koju je, kao nesvršeni student filozofije, naslijedio nakon očeve smrti. Majka mu je dementna, supruga mu je, prije no što će ga napustiti, dala do znanja da njegova dvadesetšestogodišnja kći zapravo nije njegova. Njegov ljubavni život zamro je prije osam godina i pet mjeseci...
→ pročitaj više
Putopisni rukopis Marka Pogačara Latinoamericana ili 1000 riječi španjolskog rastvara putopisne razglednice i uobičajene ušminkane prizore južnoameričkih turističkih veduta u gotovo naturalistički pejzaž prizora i ljudi kakve turisti rijetko kada susreću, a kada se to i dogodi skloni su ih izbjegavati. Autor se s velikom pažnjom i razumijevanjem osvrće na ljude i njihove živote, sa svim gorčinama, mukama ali i radostima. Svaka osoba u ovoj knjizi je stvarna, ističe autor i odmah dodaje: svaka sličnost sa stvarnim osobama je slučajna. U toj fikcijskoj komponenti, u interpretativnoj slobodi gdje je sličnost sa stvarnim slučajna, krije se najveća vrijednost ove knjige.
→ pročitaj više
“Ovaj Abecedarij čine poimanja i vjerovanja izvučena iz mojih sjećanja. I kada je nalik na imaginarij, on je naših života memoarij. Abecedist zna za ograničenja abecedističkoga pothvata, pa ipak slovima barata—ne bi li otvorio zaboravom zaključana vrata. Kako god postupio, koješta će mu biti zamjereno, a malo što oprošteno. Ukoliko nisu koječime napirlitana, ovakva djela mogu ispasti dosadna. Pripazite, molim! Ovdje nema ni pirlitanja ni gizdanja! Sve suvišno je ispušteno kao nevažno, kako bi ustupilo mjesto važnome. Abecedarij nedogledno pretvara u dogledno. Nepristupačno čini pristupačnime. Sadrži preko 430 natuknica—što pojmova, naslova i naslovnica, što opisa pojedinačnih likova i njihovih lica.” —Abecedist
→ pročitaj više
Uz snažan oslonac u francuskoj intelektualnoj tradiciji, Marko-Marija Gregorić u ovoj knjizi nastavlja svoje strastveno zanimanje za jezik, ovoga puta posežući za nizom primjera iz svijeta koji nas okružuje i iz jezika koji nas okružuje – jer su jezik i svijet na ovim stranicama često prikazani poput zmije koja grize svoj rep.
→ pročitaj više
Cilj ove knjige veoma je jednostavan. Ona pokušava izraziti, jasno i razumljivo, glavne elemente Eckhartovog učenja o duhovnom životu kako bi ih moderni ljudi mogli shvatiti i upotrijebiti. […] Iako je Eckhart u svoje doba bio osuđen te u idućim stoljećima gotovo potpuno zaboravljen, nikada nije posve nestao iz vidokruga, a posljednjih stotinu godina zanimanje za njega postojano je raslo i doživjelo vrhunac u naše doba kada je napokon opet posve izronio na svjetlo dana.
→ pročitaj više
U romanu O prirodi bogova, prožetom gorčinom i natopljenom jetkom ironijom, suvremeni portugalski klasik António Lobo Antunes, kojega kritičari uspoređuju s Faulknerom, Conradom i Cortázarom, bavi se starenjem, prolaznošću, sjećanjem, smrću, seksualnošću i, dakako, postkolonijalnim stanjem uma; stručnjak za ljudsku psihu i njezine kontradikcije, otkriva kako odnosi moći i moralna degradacija neminovno dovode do svake vrste nasilja i okrutnosti.
→ pročitaj više
Ovo je priča o Frances, djevojčici čiji je otac upravo umro, i koja sada živi s tetom i senilnim djedom. No, to je i priča o njezinim roditeljima, i o tome kako je došla na svijet. Frances je pametna djevojčica u potrazi za istinom, i pokušava naći svoje mjesto u krnjoj i disfunkcionalnoj obitelji, među odraslima koji i se sami pokušavaju izaći na kraj sa svojim životima. Snoliki crtež, upečatljivi likovi, intimna obiteljska priča koja se pamti.
→ pročitaj više
Bekim Sejranovic's From Nowhere to Nowhere is a subtle yet unforgettable meditation on the factors that shape identity. Raised by his grandparents and scattered to the wind from his hometown of Brcko, Bosnia and Herzegovina, during the Yugoslav Wars of the 1990s, the novel's unnamed narrator travels to Croatia and Norway, trying to reclaim a sense of self he isn't sure he ever possessed in the first place.
→ pročitaj više
Roman Davida Szalaya, Sve što muško jest, potaknut će čitatelja—i čitateljicu—na (auto)refleksiju: što zapravo znači biti muškarac, u Europi početkom 21. stoljeća?
→ pročitaj više
Gledati lice djeteta i zamisliti kako će jednog dana izgledati je omiljen sport svih roditelja. Obrnuto je pak lako, u zrelom licu vidjeti mlado. E, pa zbirka Nasmijati psa je to lice djeteta, prvijenac u kojem je zacrtan autorski opus Olje Savičević Ivančević. Ovo izdanje sadrži i sedam novih priča koje pokazuju da je prvijenac napisan tako moćno i zrelo da nove priče provjerene stilistice naše književnosti ničim ne odudaraju.
→ pročitaj više
Ivana Bodrožić’s In a Sentimental Mood is emotional, but never woeful, deliberate, yet playful, poetry capable of reaching both the highest and deepest registers of expression. From abstract jazz-inspired musings to bedroom intimacies, these poems converse with the idea that being alone is not the worst thing that can happen to a person.
→ pročitaj više
Nezaustavljiva sila Leinerovog ritma isprepletena scenama razuzdanog rock'n'roll života otkriva dosad nepoznatu stranu najvažnijih protagonista novog vala.
→ pročitaj više
Ova je knjiga gusta, halucinantna i mračna pripovjedna mreža: neki budući (posthumani) barok u kojemu motivi fantastike i mitologije, politike i religije, književnih klasika i popularnih žanrova više nisu samo resursi za pričanje priča nego zaboravljeni programi otpora, rebusi privatnih opsesija, neaktivirani vremenski strojevi.
→ pročitaj više
Knjiga Proust i znakovi predstavlja rukavicu bačena u lice psihoanalizi u jeku lacanizma. Jer kako drugačije opisati knjigu koja se prvenstveno bavi psihologijom (i psihijatrijom), a koja, sa obzirom na vrijeme kada je pisana, ni jednom riječju ne spominje ni Freuda ni psihoanalizu, iako se u njoj posvuda može naići na psihoanalitičke koncepte (npr. tumačenje snova i sanjanja, parcijalne objekte, neurozu, pa čak i patricid), ali različito protumačene i smještene u sasvim drugačiju teoriju.
→ pročitaj više
Treća pjesnička knjiga Roberta Perišića, prosječnom pratitelju književnih zbivanja poznatog prije svega kao britkog kratkopričaša i autora rado čitanih, prevođenih i nagrađivanih romana — tog će istog pratitelja možda i iznenaditi. Pjesnički potpis autora — koji je imenovao stvarnosno pjesništvo, a u prozi se i sam uglavnom držao nešto šire shvaćenog neorealističkog prosedea —naime je duboko uronjen u tkivo jezika, do razine da upravo on postaje primarni protagonist, da ne kažemo junak Perišićevih pjesničkih tekstova.
→ pročitaj više
Kad dvoje usamljene djece i dva izolirana otoka krenu na put jedni prema drugima, otiskuju se u šarenu, na trenutke i olujnu avanturu, u kojoj se sunce i mjesec, vedro nebo i nevera možda izmjenjuju, no zato je toplina priče o potrazi za odgovorom na pitanje „što je to dom“ stalna. Upravo je u njoj usidrena ova pustolovina, uokvirena u začudnu mediteransku scenografiju i melodioznost otočkog govora.
→ pročitaj više
U knjizi Ekonomija za opće dobro Christian Felber nudi potpuno novu viziju ekonomskog modela koju naziva Ekonomija zajedničkih dobara.
→ pročitaj više
Translated from Croatian by Vesna Maric
Sršen's short novel Fairytale from a Coffee Machine deals with existential doubts and dilemmas of the generation growing up during the brake-up of Yugoslavia and the wars in the nineties. The reader follows the main protagonist’s search for his own place within a society through a prism of dark humor and irony. Still, the acquaintances he acquires, the relationships he enters and the friendships he makes on his journey offer a different view to his quest. Vesna Maric’s translation was done ten years after the original was published in Croatian under the title Skela.
→ pročitaj više
Slobodna od garancije razumijevanja, ovo je poezija svake hrabrosti, dužna reći krik i bijes životu i smrti. Su-putniku, čovjeku ovdje i sada. U vihoru lucidnih kolaža, rastakanja i sastavljanja svijeta, ova je poezija riješena na brojna nepristajanja.
→ pročitaj više
Đurđevićeva je poezija tiha, ona ne viče nikad ništa, pa ni ne viče o sebi – osim ako se udubimo u njene glasove: onda se može čuti ta šuma, od šumova, ta buka izvanjskog, pa onda i unutarnjeg koje joj se opire, svedena u jedan okvir savladavanja i autentično zavezana, prigušena, kao od pjesme uhvaćen svijet...
→ pročitaj više
Diskretne hronike, četvrta zbirka poezije mladog bosanskohercegovačkog autora Uroša Bojanovića, autentičan je britak i melankoličan pjesnički glas, „kronika“ čas duhovitih i intimnih, čas mračnih i politički nekorektnih stihova, isprepletenih bogatom asocijativnom mrežom motiva iz filmske i pop-kulture.
→ pročitaj više
U knjizi Periferna Europa bavimo se krizom EU u kontekstu europeizacije i specifične pozicije koju je europeizacija zauzela nakon kraja hladnoga rata. Plan integracije koji bi postsocijalistički Istok trebao povezati sa “starim“ dijelom kontinenta i postkomunistički blok na periferiji spojiti s demokratskom jezgrom Zapada odvijao se po zapadnocentričnim, europocentričnim i postkolonijalnim scenarijima.
→ pročitaj više
Maštovito, svježe, donekle poznato i nepoznato. Humorom najsličniji Slamnigu. Forma i sadržaj slamnigovske provenijencije. Tko kaže da je postmoderna paradigma iscrpljena?
→ pročitaj više
Neodoljivo uznemirujuće, otrežnjavajuće hipnotičke, realistično bizarne ili bizarno realistične priče u ovoj zbirci tematiziraju lutanja labirintima ljudske seksualnosti i zakučastim načinima realiziranja žudnje, problematiziraju aporije i sive zone ljubavnih odnosa, uz bespoštedno, pronicavo, ali i spram nezavidnog ljudskog stanja suosjećajno propitivanje mračne strane ljudske prirode i stereotipnih, nepreispitanih rodnih, bračnih, partnerskih, rodbinskih i roditeljskih uloga.
→ pročitaj više
Anomalije, kultna zbirka priča 90-ih, vodi nas ravno u mračni labirint ljudske duše i ne ostavlja mjesta iluzijama, što je možda i najjači razlog zašto je valja čitati jer nam omogućava da na trenutak vidimo svijet onakvim kakav on jest a da pritom ne svisnemo; omogućava nam da se zapitamo o anomalijama u vlastitom životu i životu društva u kojem živimo, a možda nam otvori oči za to da smo u konačnici i mi sami, pojedinačno i kolektivno, anomalije.
→ pročitaj više
Roman Zemlja i mir islandske spisateljice Oddný Eir Ævarsdóttir, vrlo je zanimljivo prostor-vremensko putovanje kroz Island. Putujući po različitim lokacijama na Islandu, autorica nas suočava s onom hamsunovskom vizijom zemlje hraniteljice, kako kroz povijest, tako i kroz sadašnje doba i naš odnos prema zemlji.
→ pročitaj više
“Kad sam te prvi put vidjela – skinula sam svu odjeću sa sebe”, rečenica je glavne junakinje kojom započinje opis jedne po svim kriterijima savršene ljubavne veze, u kojoj je baš sve kao u priči, i preostaje jedino planirati kupnju jedrenjaka za put oko svijeta. Sve dok... sve dok se pozlata ne počne ljuštiti, indicije se pretvarati u dokaze, a kosturi ispadati iz ormara.
→ pročitaj više
U ovom pomalo sentimentalnom, melankoličnom, refleksivnom romanu, napisanom “umjesto pisma“ ženi s kojom je živio, pripovjedač pokušava rekonstruirati njihov ljubavni odnos, od trenutka kad su se upoznali pa do svršetka veze. No, postavlja se pitanje: gdje prestaje sjećanje, a počinje fantasterija?
→ pročitaj više
Radnja Hotela Zagorje otpočinje u ljeto 1991. i završava 1999. Knjiga je stoga u punom smislu kronika devedesetih. Novo izdanje ove knjige izlazi upravo u vrijeme kad se te devedesete nanovo počinju nerealno romantizirati kao dani ponosa i slave, uspjeha i pobjeda, dani pravih političkih vođa i navodno izgubljenog jedinstva.
→ pročitaj više
Svjetska povijest stripa Dana Mazura i Alexandera Dannera predstavlja kroniku stripa diljem svijeta u posljednjih pet desetljeća, uz gotovo 290 ilustracija preuzetih iz stripova, mangi, bandes dessinées, fumettija i historietas. Pred vama je djelo originalno po svom opsegu, ali i po detaljnim uvidima, kao i prva knjiga ove tematike prevedena na hrvatski jezik.
→ pročitaj više
Studija Philipa Kapleaua, Tri stupa zena – Učenje, praksa i prosvjetljenje, objavljena prvi put 1965. godine, klasičan je uvod u povijest, teoriju i praksu zen budizma iz perspektive jednog zapadnjaka, svjesnog golemih razlika među kulturama, a o njezinoj aktualnosti govori i činjenica da se i dalje pojavljuju nova izdanja i da je prevedena na niz jezika.
→ pročitaj više
Baltzarov roman velika je i mračna pustolovina smještena u okvire Drugog svjetskog rata, koji govori o dosad gotovo nedotaknutoj temi iz tog razdoblja – stradanju Roma.
→ pročitaj više
Polifonijski komponirana “pripovijest“ Antonisa Georgiua Album priča šareni je mozaik koji prikazuje jedan otok, jednu zemlju i njezine narode. Djelići tog mozaika su priče što se isprepleću i nadovezuju jedna na drugu, priče koje govore o obitelji, životu, ljubavi, ratu, smrti, povijesti, izbjeglicama i imigrantima, o (ne)toleranciji, o ljudskim sudbinama istodobno univerzalnima i posve jedinstvenima.
→ pročitaj više
Pred vama je eksplozivna zbirka pjesama jedne od najvažnijih protagonistica slovenske pjesničke scene. Golob je beskompromisna prema svijetu, ali i prema samoj sebi: ona jezik upotrebljava kao posljednju liniju obrane prema svemu što nagriza njezinu ljudskost, a poeziju kao pancirnu košulju pred kišom metaka besmisla i licemjerja.
→ pročitaj više
U antologiji Odisejevo utočište zastupljeni su radovi dvanaestero sudionika/ica prve godine projekta Ulysses' Shelter: Building Writers-in-Residence Network, mreže književnih rezidencija za mlade književnike iz Hrvatske, Slovenije i Grčke, koju je 2018. godine pokrenula izdavačka kuća Sandorf iz Zagreba u suradnji s Društvom slovenskih pisaca iz Lubljane i izdavačkom kućom Thraka iz Larise.
→ pročitaj više
Autobiografski roman Vesne Marić otkriva jednostavnu i istinitu perspektivu svakog onog tko je morao napustiti svoj dom zbog toga što mu je život bio neposredno ugrožen ratnim zbivanjima. Izbjeglički put od mostarske tinejdžerke do britanske spisateljice Vesna Marić opisuje onako kako se sve to doista i odvijalo.
→ pročitaj više
Vlado Kreslin je pjesnik slične sorte poput Boba Dylana ili Leonarda Cohena. Promatra svijet, upari svoje otkucaje srca s njegovim, zaroni u njega i uvijek iznova šarenu magmu svijeta pretače u pjesmu. Zna da je poezija, iako ne predstavlja opipljivu stvarnost, zapravo neprestano svuda oko nas.
→ pročitaj više
Teme koje Ušumović, u sklopu šire tematske okosnice, uzima za predmet interesa upravo su oni segmenti hrvatskog turističkog kompleksa o kojima se rijetko kada nešto čuje i koji se obično guraju pod tepih kao neželjena djeca marketinške reprezentacije najvitalnije grane hrvatskog gospodarstva.
→ pročitaj više
Vadanjelov kratki roman čitatelja uvodi u jedan iščašen, u sebe zavrnut, pomalo groteskan beckettovski antisvijet, gdje na pozornici baulja dvoje starih, prezrenih i odbačenih, koji ne samo da se gade sami sebi, već netrpeljivost kriomice ali obilato usmjeravaju i jedno prema drugome, u nadi da bi jedno od njih, ono slabije, moglo prije skončati, i tako riješiti suvišnog tereta drugo.
→ pročitaj više
Značenje sumersko-babilonskog epa o Gilgamešu nije potrebno posebno isticati. Riječ je o jednom od najstarijih i najznačajnijih djela svjetske književnosti, sastavljenom davno prije Homera ili biblijskih tekstova. Kent i Kevin H. Dixon, otac i sin, priredili su – po prvi put – drevni tekst u obliku grafičkog romana, približivši ga tako senzibilitetu suvremenog čitatelja, posebno mlađeg uzrasta.
→ pročitaj više
Tematski okvir ovog ogleda okuplja niz pitanja koja se odnose na problemski domašaj njegove zaglavne teme — odnosa slike i jezika: Je li moguće jezikom ovjeriti raznoliko iskustvo slikarskog djela? Je li moguće u jeziku prikazati složenu formalnu strukturu slike i njeno sadržajno bogatstvo? Kako prikazati uzročno-posljedične sprege poietičkog i tehničko-tehnološkog sačinjavanja slike, hegemoniju kauzalnosti koju još možemo nazvati principom uzročne povezanosti?
→ pročitaj više
Literarni dragulj suvremenog portugalskog klasika, roman iz kojega prosijava poezija i ludilo, kaustična samomržnja i foknerovski zadah truljenja nekoć imućne i ugledne kolonijalne obitelji čijim potomcima trnu zubi jer su se preci prejedali kiselim grožđem, a čiju dezintegraciju pratimo kroz na trenutke halucinantne monologe likova koji nas u furioznom tempu vode od Angole do Portugala, od sedamdesetih do devedesetih godina prošloga stoljeća...
→ pročitaj više
Terzijski, dobitnik Europske nagrade za književnost, autor je nimalo nježnih pripovijesti. Njegov cinični pogled na ljude, i svijet koji ih okružuje, uglavnom je natopljen alkoholom, koji je važna, gotovo ontološka prtljaga mnogih likova u ovoj knjizi te uglavnom služi kao sredstvo za otupljivanje oštrih rubova već unaprijed razbijene egzistencije.
→ pročitaj više
U ovoj očaravajućoj zbirci priča ljudi su često na raskrižju, negdje između svijeta koji im je poznat i svijeta koji ih nekamo privlači. Razapeti između prošlosti i budućnosti, stvarnog i zamišljenog, kreću se od jedne točke vlastita života do druge, pokušavajući shvatiti proživljeni život u koji možda nikada nisu dobili potpun uvid.
→ pročitaj više
'Klara Čudastvara' knjiga je o vrlinama i manama s kojima se susreće svako dijete u ranoj školskoj dobi, kada krene upoznavati svijet i po prvi puta se osamostaljuje. Bezvremenska tema i lijepa priča za cijelu obitelj.
→ pročitaj više
Roman 'Kako zavoljeti morskog psa' kroz šezdeset i četiri poglavlja tematski istražuje različite oblike pripovijedanja dugogodišnjeg prijateljskog odnosa, na razini forme eksperimentirajući ne samo s brojnim varijantama osobne fikcije, autobiografije ili samosuočenja, nego i lirskih dionica, epistolarnih dionica, filozofskih dionica, interludija u formi bajke, prozne obrade dramskog i filmskog pripovijedanja, likovnih refleksija te proznih eseja, kroz sve ove oblike sondirajući isti prijateljski odnos dviju osoba.
→ pročitaj više
U knjizi Izdizanje misli Martha C. Nussbaum pokazuje kako emocije čine sastavni dio sustava moralnog prosuđivanja. Nasuprot stajališta da moralnost predstavlja skup načela koja treba umski spoznati, a emocije jedino mogu zamagliti našu moralnu prosudbu, Nussbaum argumentira da su same emocije prožete inteligencijom i percepcijom.
→ pročitaj više
Knjiga "O vladanju živima: Predavanja na Collège de France 1979.–1980." donosi jedan od najznačajnijih ciklusa predavanja koji je Michel Foucault održao na Collège de France i koji predstavlja prijelomnu točku u njegovome radu. U ovim predavanjima Foucault, vraćajući se antičkim i ranokršćanskim izvorima (Sofoklo, Tertulijan, Barnaba, Klement Aleksandrijski), ocrtava nastanak i razvoj kršćanskih praksi krštenja, pokore i duhovna vodstva.
→ pročitaj više
Peti, posljednji svezak Paićeve Tehnosfere razvija autentičnu teoriju dizajna, koja nije tek teorija djelatnosti oblikovanja i uljepšavanja okoline, već način mišljenja koji je sklop između filozofije, teorije kulture, tehnoznanosti i estetike.
→ pročitaj više
U četvrtome se svesku Paićeve Tehnosfere razmatra pitanje prostora i oprostorenosti u suvremenim uvjetima tehnološkoga društva na primjeru arhitekture, koja je u povijesti filozofije i umjetnosti uvijek imala posebno mjesto s obzirom na njenu vezu s čovjekovom egzistencijom.
→ pročitaj više
Treći svezak Paićeve Tehnosfere poduhvat je u kojem autor ispisuje genealogiju odnosa estetike i umjetnosti polazeći od kibernetičke „slike svijeta“ i slikovnoga obrata (iconic turn). Nadovezujući se na vizualne studije i znanost o slici te u polemici s relevantnim teorijskim paradigmama (hermeneutika, fenomenologija, semiotika), Paić dovodi do krajnjih posljedica dekonstrukciju ideje povijesne svrhovitosti koja vodi razvoj umjetnosti.
→ pročitaj više
"Ono što nigdje nije" nova je zbirka pjesama utjecajnog teoretičara Matka Meštrovića, u kojoj beskompromisno i kritički, ali i konstruktivno, pristupa svijetu u kojem živimo. Želeći artikulirati pitanja koja nadilaze uobičajene interpretativne okvire, a istovremeno se poigrati s jezikom i pojmovnim aparatom koji zadaju gabarite raspoloživih uvida, Meštrović pogađa ton za ključ melodije nesklada ljudskog života i postojanja.
→ pročitaj više
"Bogovi neona”, novi roman Nenada Stipanića, jedan je od najradikalnijih eksperimenata naše književnosti i pokušaj uvođenja žanra bizarro fictiona s elementima bizarro freakctiona, pri čemu će ova druga kovanica sugerirati da se radi o autobiografji.
→ pročitaj više
Što je pravilno—ići kod doktora ili ići doktoru? Pričamo li francuski ili ga govorimo? Živi li netko nedaleko Zagreba ili nedaleko od Zagreba? Ako si postavljate ovakva pitanja, ako mislite da slabo vladate svojim jezikom i zbog toga se bojite pisati i javno govoriti, ako vas ispravljaju ili vi ispravljate druge, ako se sablažnjavate nad time kako drugi govore, ako mislite da je standardni jezik najbolji, najlogičniji i najprecizniji pojavni oblik jezika, bez kojeg bi nastao komunikacijski kaos i bez kojeg nije moguća intelektualna i znanstvena misao, ako mislite da je glavni posao jezikoslovaca da vas omalovažavaju ukazivanjem na navodne velike pogreške u vašem govoru i pismu, ovo je knjiga za vas.
→ pročitaj više
"Čitanje Krehinih eseja daje mi osjećaj—s onu stranu sentimentalnosti—da je književnost, a s njom i književni život, još uvijek relevantna tema, praksa i način života, što je iznimno postignuće u naše doba. To su eseji teoretičara koji dopušta da se u njegov koncept umiješa biografska slučajnost; eseji u kojima se susreću zakučasti tokovi historijske i osobne pripovijesti, rigoroznost i užitak u tekstu."
→ pročitaj više
Svak sa svojim jezerom zbirka je sugestivnih poetičnih malih priča prožetih suptilnom melankoličnom ironijom i diskretnom piščevom autoironijom, pisanih nepretencioznim minimalističkim stilom u duhu postmodernizma, priča koje anegdotalno, uz primjesu magičnog realizma, tematiziraju ugrožene urbane topose, nestabilnost identiteta i dihotomiju ljubavi i tuge, egzistencije i smrti, stvarnosti i fantazije, riječju—bivstvovanje uz tamne vode jezera i Crnog Drima.
→ pročitaj više
Knjiga Povratak u Reims nezaobilazni je predmet rasprave posljednjih nekoliko godina, pogotovo u njemačkom i anglosaksonskom govornom području. Eribon proširuje Bourdieuov pojam autoanalize, pretvarajući ga u novi žanr koji osobnu ispovijest o podrijetlu i odrastanju povezuje sa sociološkom studijom i političkim manifestom.
→ pročitaj više
Migracijska politika eu: nove artikulacije isključivanja u 21. stoljeću Tjaše Učakar donosi nove spoznaje na području migracijskih studija i produbljuje razumijevanje migracijske politike Europske Unije kao restriktivne, represivne i u osnovi antieuropske.
→ pročitaj više
Knjiga donosi prvi veliki intervju s Maxom Bunkerom u kojem se Bunker obraća izravno svojim vjernim hrvatskim čitateljima i koji je posvećen pedesetoj obljetnici izlaska prvog broja Alana Forda u Italiji. Pored intervjua knjiga sadrži zanimljive fenomenološke tekstove koji prate endemski razvoj i popularnost Alana Forda na ovim prostorima, kao i prevoditeljski genij Nenada Brixyja, uz još nekoliko fanovskih dodataka kao hommage vremenu za generacije koje su odrastale uz Grupu TNT.
→ pročitaj više
Roman Stranka alegorijska je groteska u kojoj autor u furioznom, kokainskom, orgazmičkom tempu opisuje moralno retardiranog i intelektualno potkapacitiranog, ali megalomanski ambicioznog i “perspektivnog“ mladića, tog junaka našeg doba lišenog skrupula, u strelovitom usponu ljestvicom stranačke hijerarhije, od puzanja ispod kancelarijskih stolova do olimpskih predsjedničkih visina, trančirajući usput načine funkcioniranja jedne do srži korumpirane moderne političke organizacije u vremenima pseudodemokratskog robovlasničkog kapitalizma.
→ pročitaj više
Krletka za glinenog goluba krimić je koji grabi u mračne taloge hrvatske nedavne prošlosti u godini svjetskog nogometnog prvenstva na kojem Hrvatska postaje viceprvak svijeta, oslikavajući tako u kontralihtu sveopću euforiju i veselje i skrivene kosture koji čekaju da budu pokopani. Andrija Tomaš, osuđenik za ratni zločin, nakon godina potucanja po svijetu vraća se kući progonjen savješću i još nečim, mnogo materijalnijim i opasnijim.
→ pročitaj više
Kolumne Hrvoja Jurića, pisane u različitim žanrovskim registrima od jeseni 2012. do ljeta 2016. i objavljivane na radiju, u dnevnim novinama i na internetu, mogu se čitati kao kronika burnog perioda nedavne povijesti, koji je obilježen euforijom oko ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju te hrvatskom, balkanskom, europskom i globalnom eutanazijom društva i društvenosti, zajednice i zajedničkosti, čovjeka i čovječnosti.
→ pročitaj više
U djelu Subjektivnost i istina Michel Foucault polazi od pitanja “Kako je, u različitim trenucima i u različitim institucionalnim kontekstima, subjekt bio uspostavljen kao objekt moguće, poželjne ili čak neophodne spoznaje?”, te “Kako su iskustvo koje možemo dobiti o sebi samima i znanje koje se time oblikuje bili organizirani kroz određene sheme? Kako su te sheme bile definirane, vrednovane, preporučane, nametane?”
→ pročitaj više
U ovom poetičnom autobiografskom romanu koji se može čitati i kao bajka i kao dnevnik, autorica s nježnošću pripovijeda o životu između dvaju jezika i dviju kultura, o svojim korijenima kao o bremenu, bedemu, načinu socijalizacije pa čak i oružju za masovno zavođenje.
→ pročitaj više
Kratki roman Gec i Majer pripovjedačkog velemajstora Davida Albaharija u izvornom se izdanju pojavio prije okruglih dvadeset godina te od tada, sasvim opravdano, nepodijeljeno plijeni pažnju publike kao i kritike.
→ pročitaj više
Jidi Majia, pripadnik naroda Yi, rođen je u lipnju 1961. u autonomnoj prefekturi Liangshan Yi, na jugozapadu Kine, gdje živi većina pripadnika te manjine. Jedan je od najreprezentativnijih pjesnika u Kini, a uvelike je utjecajan i kao međunarodni pjesnik. Poezija mu je prevedena na više od 20 jezika i objavljena u 60 prijevoda u blizu 30 zemalja.
→ pročitaj više
Ovo je studija o preobrazbi subjekta zapadnjačke civilizacije samosvijesti i otmjene oholosti u pasivnog potrošača estetskih objekata. Pritom se ne radi o etičkoj slabosti čovjeka u žrvnju neoliberalnoga kapitalizma kojemu su formalno na usluzi sve tehnike uživanja i opuštenosti pod uvjetom da pripada ovoj ili onoj eliti moći/znanja, već o gotovo ontologijsko-psihologijskoj perverziji.
→ pročitaj više
U Tamnoj ekologiji Morton tvrdi da tekuća ekološka kriza nije samo posljedica kapitalizma, korištenja neobnovljivih izvora energije i modernizma, već da njezini uzroci sežu bitno dalje u povijest. Tako navodi da je zadnjih dvanaest tisuća godina obilježila “agrilogistika”, era u kojem je čovjek još od razdoblja Mezopotamije odlučio razvijati agrikulturu i logiku uzrokovanu prestankom nomadskoga života. Kako autor tvrdi, upravo je agrilogistička logika, a ne logika kapitalizma zaslužna za parni stroj.
→ pročitaj više
Franco Bifo Berardi se na tragu poststrukturalističke teorije, osobito Deleuzea i Guattarija iz Antiedipa i Tisuću platoa, odlučuje misliti paradoksalnu vezu između pojmova novca i jezika (financija i poezije) koji pokreću događaje a sami po sebi ne znače ništa izvan odnosa u kojem znak postaje nešto više od puke komunikacije.
→ pročitaj više
Danas je prilično razvidno da je filozofija u klasičnoj antici bila razmatrana kao način života, a ne samo kao teorija, što možemo zahvaliti radovima kao što su Duhovne vježbe i antička filozofija, P. Hadota (Sandorf i Mizantrop, 2013) i Filozofija kao liječenje duše, J. M. Voelkea (Sandorf i Mizantrop, 2017). Takav je rad i Filozofija, teorija ili način života? Juliusza Dománskog.
→ pročitaj više
Polazište Paićeve teorije svijeta u digitalnoj perspektivi označava kritiku tradicionalnog pristupa povijesti tehnike unutar metafizike. Nije stoga nipošto neobično da će autor u TEHNOSFERA II. filozofijski minuciozno otvoriti put vlastita promišljanja u kritičkome čitanju i interpretaciji najvažnijih mislilaca 20. i 21. stoljeća koji su krenuli u pustolovinu izgradnje novih pojmova za razumijevanje digitalnoga svijeta interaktivne komunikacije.
→ pročitaj više
Perišić has created his own audience and his own position in the
modern Croatian literature. His books are both supreme bestsellers and
authentic portrayals of transition reality.
→ read more
Olja Savičević Ivančević appeared recently on the Croatian book scene as one of the few successful women writers and she already has fans, even outside of Croatia (Germany, Slovenia, USA)
→ read more
The movie "Lika Movie Theater" directed by Dalibor Matanić and inspired by the motives of Damir Karakaš's book came to theaters in 2008 and instantly became a huge success.
→ read more
Marko Dejanovic is a journalist, writer and, as of late, stand-up comedian.
→ read more
For his novels The Diary of Another Winter and Lake Como he was
awarded Bank Austria Literaris Prize (the former was listed among top
ten novels of Southeastern Europe in 2006; the latter was elected second
from 25 short-listed out of 800).
→ read more
Nuhanović worked as a war reporter during the war in Croatia and is presently a journalist and a literary critic in Croatia.
→ read more
Young author of a peculiar style. She describes the subjective reality of the generation brought up in the dawn of post communist transition, followed by war and social double standards
→ read more
Robert Međurečan wrote a book which evolves into a shocking road novel based on the author’s personal experiences in the war
→ read more
His novel "Netko drugi" (Someone Else) was awarded with "Meša Selimović" prize 2002 (the best novel published in 2001 in Bosnia, Croatia, Serbia and Montenegro). The novel "Wonderland" was awarded with the prize "VBZ" for the best novel manuscript in 2003.
→ read more
His Nigdje, niotkuda/Nowhere, from Nowhere won “Meša Selimović” prize for the best novel published in Bosnia and Herzegovina, Croatia, Serbia and Montenegro in 2008.
→ read more
A finalist for 2010 T-Portal Book Awards Novel @ tportal for the best novel. His works are translated into Polish and Italian.
→ read more
Boris Gunjević, Croatian theologian, priest, professor of history of philosophy and liturgy. The co-author with Slavoj Žižek of "God in Pain - Inversions of Apocalypse".
→ read more
The author regularly writes for the The New York Times, The Guardian and the Frankfurter Allgemeine Zeitung.
→ read more